Zmiany w płatnościach kartą jeszcze w tym roku! Już nie wystarczy tylko zbliżyć
Polska jest absolutnym liderem pod kątem płatności kartą i płatności zbliżeniowych nie tylko w samej Unii Europejskiej, ale również na całym świecie. Coraz więcej mieszkańców naszego kraju rezygnuje z fizycznego pieniądza na rzecz plastiku lub aplikacji w telefonie. Nadchodzą jednak spore zmiany, które dotkną amatorów łatwych płatności zbliżeniowych. Wszystko to związane jest z nową unijną dyrektywą PSD2 (ang. Payment Service Directive 2), która niebawem wejdzie w życie. 

Limit płatności zbliżeniowych w Polsce wynosi obecnie 50 zł. Do tej kwoty bank nie wymaga od nas dodatkowej weryfikacji. Kod PIN musimy dopiero wpisywać, kiedy przekroczymy wspomnianą wyżej kwotę. Od września tego roku to się zmieni. Wprawdzie nadal niektóre transakcje będziemy mogli przeprowadzać po staremu, jednak co czwarta taka płatność (do 50 zł) będzie wymagała od nas weryfikacji w postaci wpisania kodu PIN. Ma to oczywiście na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa w trakcie zakupów. 

Inne zmiany dotyczą podniesienia limitu kwoty płatności zbliżeniowych. W Unii ustanowiono ją na 50 euro (około 210 złotych), podczas gdy u nas wynosi ona wciąż zaledwie 50 zł. To wszystko ma się jednak również zmienić. Jeszcze w tym roku w Polsce planowana jest zmiana wspomnianych wyżej 50 zł na 100 zł. Dodatkowa weryfikacja wynikająca z dyrektywy PSD2 może się więc przydać. 
11 NOWYCH ciekawostek na GŁÓWNEJ
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 10 lipca 2019 o 17:07 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

W 1964 roku 17 letnia kobieta, próbując popełnić samobójstwo skacząc z wieży Eiffla, wylądowała na przejeżdżającym samochodzie i przeżyła. Po czym rok później wyszła za mąż za właściciela samochodu.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Imię Kinga to zdrobnienie od germańskiego imienia Kunegunda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 września 2019 o 14:09 przez Defdef

Blondynki mają przewagę nad brunetkami jeśli chodzi o... włosy. Blondynki mają średnio 140 tys. włosów na głowie, podczas gdy brunetki 110 tys.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09

Starożytni Grecy wierzyli, że kobiety o rudej barwie włosów przeistaczały się po śmierci w wampiry.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef

Blond włosy i zielone oczy to jedna z najrzadszych kombinacji na świecie. Tylko 0,3% osób na świcie tak wygląda.

Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 20 września 2019 o 13:09 przez Defdef