Dlaczego Mona Lisa nie ma brwi? W końcu udało się rozwikłać zagadkę - odpowiedź może was zadziwić
Sprawą zajęła się dwójka badaczy - Mandeep Mehr i Hilary Campbell. Ich zdaniem za większość charakterystycznych cech odpowiedzialna jest niedoczynność tarczycy. To właśnie z jej powodu możemy dostrzec opuchliznę na szyi. Do tego wszystkiego niedoczynność tarczycy powoduje nieprawidłową regulację hormonów T3 i T4, przez co wątroba nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować i nie przetwarza karotenu w witaminę A - stąd cera zabarwiona na żółto. 

Niedoczynność tarczycy odpowiedzialna jest również za wypadanie włosów - stąd wysokie czoło oraz brak brwi - a także osłabienie mięśni twarzy. To z kolei może tłumaczyć tajemniczy uśmiech modelki. Zdaniem ekspertów nie była ona po prostu w stanie uśmiechnąć się bardziej, ponieważ choroba pozwalała jej tylko na tyle. 

Podobne opuchlizny zauważono na wielu obrazach z tamtej epoki, które powstały we Włoszech. Nie jest więc wykluczone, że niedoczynność tarczycy była w tamtych czasach powszechnym schorzeniem. 

Eksperci tłumaczą jednak, że tajemnicze cechy modelki mogą być równiez wynikiem kaprysu malarza. Może po prostu tak widział Lisę Gherardini i tak chciał ją uwiecznić na portrecie. 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 18 lipca 2019 o 16:07 przez e-wonsz

Komentarze

Zobacz również

Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 22 sierpnia 2019 o 19:08 przez MarcinZfejsa
Źródło: viva
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 22 sierpnia 2019 o 19:08 przez MarcinZfejsa
Źródło: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/tam-odnaleziono-cialo-piotra-wozniaka-staraka/dp8fpkw#slajd-8
Wielka zmiana w polskich sklepach. Od września za każdą taką torbę trzeba będzie zapłacić
Wprawdzie w Polsce nie ma już wielu takich miejsc, jednak gdzieniegdzie wciąż można spotkać bezpłatne torebki foliowe. Od 1 września ma się to zmienić. Jak zapowiedział minister Środowiska, Henryk Kowalczyk, nowy przepis ma pomóc w walce ze sklepami, które próbowały obejść tzw. opłatę recyclingową, poprzez wprowadzanie na rynek grubszych toreb, za które nie trzeba było płacić. 

Obowiązkową opłatą wynoszącą 25 groszy objęte zostaną wszystkie torby, których grubość przekracza 15 mikrometrów. Chodzi więc o niemal wszystkie możliwe rodzaje poza tzw. "zrywkami" - dostępnymi na przykład na dziale warzywnym w supermarketach. 

Jest to niewielka zmiana, która ma zaowocować potężnym zastrzykiem gotówki do budżetu państwa. Jeszcze w tym roku ma wpłynąć ponad 63 mln złotych, a w roku 2020 1,4 mld. Jeśli wiec w waszej okolicy znajduje się sklep, który w podobny sposób próbował obejść opłatę recyclingową, to szykujcie się na spore zmiany. W przypadku większych sieci spożywczych nie będzie to nawet odczuwalne. 

 
Do ulubionych Komentarze

Głosy

Dodano 22 sierpnia 2019 o 18:08 przez e-wonsz
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 22 sierpnia 2019 o 19:08 przez MarcinZfejsa
Źródło: pudelek
Do ulubionych Pobierz Komentarze

Głosy

Dodano 22 sierpnia 2019 o 18:08 przez e-wonsz